Pomiary

Pomiary instalacji elektrycznych

Pomiary instalacji elektrycznych

Badania instalacji elektrycznych mają na celu sprawdzenie jej stanu technicznego pod względem bezpieczeństwa użytkowników oraz pod względem zagrożeń pożarowych stwarzanych przez instalacje i urządzenia elektryczne. Każde badanie instalacji i urządzeń wykonuje się poprzez ich oględziny, pomiary parametrów technicznych oraz próby funkcjonowania i działania. Badania instalacji i urządzeń elektroenergetycznych ma zapewnić ich bezpieczną eksploatację Badania okresowe wykonuje się nie rzadziej niż co 5 lat – zgodnie z ustawą Prawo budowlane. W zależności od pomieszczenia, w którym znajduje się instalacja, wykonuje się w różnych odstępach czasu. Badania okresowe, eksploatacyjne powinny obejmować oględziny oraz pomiary parametrów technicznych – rezystancji izolacji i skuteczności samoczynnego wyłączenia zasilania. Terminy pomiarów eksploatacyjnych zostały przedstawione w tabeli poniżej.
Zobacz obraz źródłowy
Oględziny instalacji elektrycznej powinny obejmować: sprawdzenie sposobu ochrony przed porażeniem, sprawdzenie doboru urządzeń i ochrony przeciwporażeniowej w zależności od wpływu zewnętrznych warunków środowiskowych, sprawdzenie poprawności oznaczenia przewodów neutralnych i ochronnych, sprawdzenie czy schematy, tablice ostrzegawcze i inne podobne informacje są odpowiednio umieszczone, sprawdzenie oznaczenia obwodów, zabezpieczeń, łączników itp., sprawdzenie poprawności połączeń obwodów, ocenę dostępu do urządzeń umożliwiającego ich wygodną obsługę i eksploatację, ocenę stanu technicznego urządzeń (brak widocznych uszkodzeń mogących wpływać na pogorszenie bezpieczeństwa). Pomiary okresowe instalacji elektrycznej powinny obejmować: Sprawdzenie ciągłości przewodów ochronnych, w tym przewodów połączeń wyrównawczych głównych i dodatkowych. Pomiary rezystancji izolacji przewodów instalacji. Pomiar impedancji pętli zwarciowej i ocena skuteczności samoczynnego wyłączenia zasilania. Badanie zadziałania wyłączników różnicowoprądowych Badanie oddzielenia od siebie obwodów (przy stosowaniu jako ochrony przeciwporażeniowej separacji elektrycznej). Pomiary rezystancji izolacji podłóg i ścian (przy stosowaniu jako ochrony przeciwporażeniowej uzupełniającej izolowania stanowiska). Badania instalacji i urządzeń elektrycznych mogą wykonywać osoby posiadające świadectwo kwalifikacji SEP E (eksploatacyjne), w którym widnieje wpis uprawniający do wykonywania danych prac kontrolno-pomiarowych. Jednak protokoły z badań mogą wystawiać jedynie osoby posiadające świadectwo kwalifikacji SEP D (dozorowe).

Pomiary elektryczne urządzeń rozrywkowych

Pomiary elektryczne urządzeń rozrywkowych

Urządzenia rozrywkowe takie jak przenośniki kabinowe i krzesełkowe podlegające dozorowi technicznemu wyposażone w aparaty elektryczne powinny mieć wykonywane i udokumentowane pomiary elektryczne takie jak : 1. pomiary rezystancji izolacji obwodów elektrycznych, ze szczególnym uwzględnieniem obwodów bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej, nie rzadziej niż: a) raz w roku – dla urządzeń: – pracujących w pomieszczeniach lub strefach zagrożonych wybuchem, z wyziewami żrącymi, – pracujących na otwartym powietrzu, – służących do przemieszczania osób, b) raz na dwa lata – dla urządzeń pracujących w warunkach innych niż wymienione w lit. a; 2) pomiary rezystancji uziemień roboczych i odgromowych, o ile są stosowane, oraz ochrony przeciwporażeniowej nie rzadziej niż: a) raz w roku – dla urządzeń: – pracujących na otwartym powietrzu lub w pomieszczeniach o dużej wilgotności, gorących lub z wyziewami żrącymi, – służących do przemieszczania osób, b) raz na dwa lata – dla urządzeń pracujących w warunkach innych niż wymienione w lit. a. Niezależnie od pomiarów, o których mowa w ust. 1, wykonuje się pomiary po wprowadzeniu zmian lub wykonaniu prac w instalacji elektrycznej UTB montowanych w miejscu pracy oraz w przypadku gdy stan izolacji, rezystancji uziemień lub ochrony przeciwporażeniowej uległ pogorszeniu lub gdy wystąpiły uszkodzenia tej instalacji. Wykonanie pomiarów odnotowuje się w dzienniku konserwacji. Niezależnie od przypadków, o których mowa powyżej, pomiary powinny być wykonywane każdorazowo po wprowadzeniu zmian lub wykonywaniu prac w instalacji elektrycznej, przestawieniu i zmontowaniu urządzenia w nowym miejscu pracy oraz w przypadkach gdy zachodzi podejrzenie, że stan izolacji lub ochrony przeciwporażeniowej uległy pogorszeniu lub wystąpiły uszkodzenia. Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dz.U. Nr 79, poz. 849), zmienione rozporządzeniem z dnia 20 lutego 2003 r. (Dz. U. Nr 50, poz. 426), wydane na podstawie art. 23 ust. 5 ustawy o dozorze technicznym. Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego (Dz.U. 2018 poz. 2176).